Bilinçaltı Telkin ( subliminal) Cd Nedir? Ne İşe Yarar.
Avni Sevinç ile bilinçaltı temizliği

Gönderen Konu: Kulak Ağrısı Tedavisi (Otalji Nedir)? Bebeklerde Kulak Ağrısı...  (Okunma sayısı 302 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı anneolmak

  • *
  • İleti: 0
  • İtibar : +301/-0
    • Mesajı Paylaş

  Kulakta duyulan ağrı çoğu kez yanıltıcı olabilir. Bu nedenle kulak ağrılarını dört ana grupta toplayabiliriz. Bunlar kulaktan kaynaklanan ağrılar, yansıyan ağrılar, nöraljiler ve psikojen ağrılardır. Kulaktan kaynaklanan ağrılar açısından enflamasyon nedenleri dışkulağın ve kulak zarının muayenesiyle, hematomun oluşturduğu auriküla yaralanmaları ise hastanın öyküsüyle saptanabilir. Aurikülada görülen perikondritler yaralanmaların ender bir komplikasyonudur ve etken genellikle psödömonas auriginosadır.
 
 Yansıyan ağrıların kaynağını anlayabilmek için kulağı uyaran sinirlerin iyi bilinmesi gerekir (V, VII, IX, X. kranyal sinirler ve C2, C3 sempatikler). Eğer dışkulak yolu, kulak zarı ve pnömatik otoskopla değerlendirilen kulak zarı hareketleri normalse ağrı kulak hastalıklarına bağlı değildir. Bu durumda ağrı büyük olasılıkla kulak ile ortak inervasyona sahip alanlardan kulağa yansımıştır. Orofarinkste (IX. kranyal sinir), laringofarinks (X. sinir), üst molar dişler, temporomandibüler eklem ve parotis bezi (V. sinirin mandibüler dalı) ile ser-vikal omurilik (C2, C3) bölgelerindeki enf-lamasyon ve neoplazmalar ağrı kaynaklarıdır. Örneğin tonsillit ya da dilin arka 1/3 alanındaki karsinomlar IX. sinirle iletilen ağrıya yol açar.
 
 Enflamatuar bir kulak hastalığı ya da ağrının kulağa yayılabileceği bölgelerde hastalık bulunmazsa nevraljiler düşünülmelidir. Glassofaringeal nevraljide boğazda ve kulakta orofarinksteki bir ya da daha fazla noktadan tetiklenen şiddetli ve batıcı ağrı vardır. Timpanik nevraljide de öncekine benzer bir ağrı bulunursa da, boğazda ağrıya rastlanmaz. Atipik nevraljileri (sfenopalatin nevralji, Vidian sinir nevraljisi) birbirinden ayırmak güçtür.
 Herhangi bir ağrı nedeni saptanamadığm-da psikojen ağrı düşünülmelidir (örn. depresyon).
 
 Ağrının nedenini saptadıktan sonra özgül tedaviye geçilir. Dışkulak yolu enflamasyonlarında en iyi tedavi kanalın temizlenerek döküntülerin uzaklaştırılmasıdır. Sistemik antibiyotikler ateş ve lenfadenit gibi sistemik belirtiler bulunduğunda gerekebilir. Dışkulak yolunda ödemin azaltılması amacıyla alüminyum asetat benzeri su çekici maddeler emdirilmiş küçük tamponların yerleştirilmesi çok yararlıdır.
 
 Akut otitis mediada sistemik antibiyotiklerle birlikte analjezikler kullanılır. Tedaviye karşın belirtilerde (ateş, ağrı) düzelme görülmezse miringotomi yapılır.
 
 Perikondritin geliştiği durumlarda Eau de Goulard pansumanları (%2 çinko asetat) ağrı ve ödemin azaltılmasında son derece yararlıdır. Temporomandibüler eklem sorunlarına bağlı kulak ağrılarında antienflamatuar analjezikler, çene hareketlerinin kısıtlanması ve kas gevşeticiler önerilebilir.
 
 Atipik nevraljilerde majör petrozal süper-fisyel sinirin kesilmesi hastalık belirtilerini ortadan kaldırabilir.  

Linkback: http://www.kisiselgelisimveolumlamalar.com/saglik/kulak-agrisi-tedavisi-otalji-nedir-bebeklerde-kulak-agrisi-t432850.0.html


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

xx
Kulak Ağrısı...

Başlatan anneolmak

0 Yanıt
100 Gösterim
Son İleti 05 Kasım 2012, 11:37:38
Gönderen: anneolmak
xx
Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?..

Başlatan anneolmak

0 Yanıt
248 Gösterim
Son İleti 05 Kasım 2012, 09:12:00
Gönderen: anneolmak
xx
Kulak Ağrısı Neden Olur?..

Başlatan anneolmak

0 Yanıt
166 Gösterim
Son İleti 30 Nisan 2013, 07:24:52
Gönderen: anneolmak
xx
Kulak Ağrısı Yabancı Cisim...

Başlatan rainbow

0 Yanıt
148 Gösterim
Son İleti 26 Aralık 2013, 10:00:20
Gönderen: rainbow
xx
Baş ağrısı Nedir ve baş ağrısı çeşitleri

Başlatan anneolmak

0 Yanıt
170 Gösterim
Son İleti 04 Kasım 2012, 21:39:01
Gönderen: anneolmak
 


Kullanıcıların aradığı sayfalar: