Bilinçaltı Telkin ( subliminal) Cd Nedir? Ne İşe Yarar.
Avni Sevinç ile bilinçaltı temizliği

Gönderen Konu: Oto hipnoz  (Okunma sayısı 1685 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lalezar

  • *
  • İleti: 4,903
  • İtibar : +11400/-0
    • Mesajı Paylaş
Oto hipnoz
« : 19 Mayıs 2012, 23:27:18 »Oto hipnoz
     
Kısaca kendi kendini hipnoz etme olarak tarif edilebilirse de bu tarif yeterli değildir. Oto-hipnoz, kişinin, kendi kendine telkin verebilme ve bu telkinleri gerçekleştirebilme gücüne ve imkanına sahip olabilmesi halidir.

Bilinç yolundan bilinçdışına ( bilinçaltı ) yerleştirilmiş bir düşüncenin, bilinçdışında etkisini açığa vurması olayına telkin diyoruz. Bu açığa vurma olayı, oto-hipnoz içinde, ulaşacak amaca uygun olarak, birçok defalar ve gerektiği biçimde meydana gelir. Bir hipnoterapist tarafından meydana getirilir. oto-hipnozun, bir tür konversiyon  reaksiyonunu oluşturduğunu, Sigmund Freud ve Josef Breuer  öne sürülmüştür.  Araba kullananların ve trafik içinde bulunanların yaşamını yakından ilgilendirmesi bakımından önemli saydığım bir konuyu açıklamakta yarar görüyorum.  Uzun ve devamlı yolculuklarda, bakışın yola sabitlenmesi  (visüel yol ), motorun monoton homurtusuna devamlı kulak verilmesi, veya aynı oturuş ve duruş biçimini sürdürme mecburiyeti  oto-hipnoza sebep olabilir. Şoförlerin, yolculuk sırasında, zaman zaman durmaları, gerinmeleri, radyo dinlemeleri, ciklet çiğnemeleri veya yanındakilerle konuşmaları bu ihtimali önleyebilir. Danışanda,  oto-hipnoz meydana getirebilmek için bir hipnoterapistin uyguladığı hipnoz sırasında danışana, kendi kendine telkin vererek derin bir hipnoz içine gireceği telkini verilmekle oluşturulur.  Başka metodlar varsa da en yaygın olanı budur. Biz, hipnoz içinde olan danışana, sağ el işaret parmağını hafifçe yukarıya kaldırmasını istiyoruz. Sağ el işaret parmağı yavaş yavaş aşağıya doğru inerken paralel olarak göz kapaklarının da ağırlaşarak kapandığının telkinini veriyoruz.  Tam gözler kapandığı anda bütün vücudunun gevşediğini ve derin bir hipnotik trans haline eriştiğini tekrarlıyoruz. Ve bunu kendi kendine uygulaması için telkinlerle bilinçdışına yineliyoruz. Bu andan sonra kendi kendine telkinler verilmek suretiyle oto hipnozu sürdürmesini ve dilediği zaman bunu bitirebileceğinin telkinini veriyoruz.  Bu biçimde şartlandırılan danışan, kendine verilen bu anahtar işareti yaparak, ulaşacağı hedefin özelliğine göre oto-hipnozu gerçekleştirir. Sağ el işaret parmağı için verilen bu telkinler aynı şekilde sol el parmağı içinde yapılabilir.  Tıpkı sağ elde olduğu gibi, bu defa sol elle anahtar işareti yapan kişi, ulaşacağı amaca uygun doğrultuda oto-hipnozunu yapar.  Doğum, diş çekimi, küçük ve büyük cerrahi müdahalelerde kendine, korkusuz ve ağrısız duruma geleceği emrini veren ve anında bunu gerçekleştiren danışanlar.  Daha önce almış olduğu post-hipnotik, spesifik telkinler, yalnızca tayin edilen amaç doğrultusunda geçerlidir. Oto hipnoz telkinleri belirli bir amaç doğrultusunda yinelenebileceği gibi danışanın kendisinin istediği konuda bunu kullanması için de telkin verilebilir.


Bu açıklamadan anlaşılacağı gibi, oto-hipnoz yapmış kişi tamamıyla bilinçlidir. Her türlü diyaloğa açıktır.  dini, ahlaki ve sosyal prensiplerini işler durumda tutabilecek imkana ve güce sahiptir. Bununla beraber, gerçekleşeceğine inandığı, seçilmiş hedef doğrultusunda yürümeye samimiyetle istekli olduğu için, kendine daha önce, o yönde verilmiş olan telkinlere tamamıyla uyumu artar.

Oto-hipnoz, rahatsızlık belirtilerini ortadan kaldırmada, kişiye gerekli güveni verir ve kendine olan saygısı artar. Terapide aktif bir rol oynamaya kendini iter. Sorumluluk yüklenir ve terapiste ihtiyacı azalır. Terapistin, devamlı olarak danışanın başında bulunması mecburiyeti ortadan kalkar. Eğer hipnoterapistle,  terapist aynı kişilerse, hipnoterapist, oto-hipnoz sayesinde, aradan çekilir, terapide aracıya gerek kalmaz. Terapiden  sonra aynı belirtiler tekrarlarsa, oto-hipnozla ve daha önce kullandığı oto telkinleri kullanarak, kişi, başarıya ulaşma, imkanı bulur. Oto-hipnoz, terapide yardımcı bir kuvvet işlevi görür.  Terapi aracı olarak, hemen her zaman, daha ucuz ve daha uygundur. Öngörülen iyileşme sürecini kısaltır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, oto-hipnoz yolu ile, çok daha sağlam ve dayanıklı, yok olma olasılığı daha az şartlı refleksler meydana getirme imkanı olduğunu gösterdi. Arzu edilen uyum sağlayıcı davranış biçimlerinin şekillendirilmesi veya gerekli değişimlerin yapılması mümkündür.  Örneğin, diş tedavisi ve çekiminde, insanların pek çoğu anesteziden, iğneden, çekim sonu duyacağı ağrıdan, kullanılan aletlerin rahatsız edici etkilerinden, aşırı tükrük salgılamasından ve bulantıdan, uzun süren kanamalardan ve nihayet dişçi koltuğundan korkar. Şüphesiz durum, doğum, büyük ve küçük cerrahi müdahalelerde de buna benzer. Post-hipnotik telkinlerle danışanı oto-hipnoza ve müdahaleye hazırlarken, bu hususlara dikkat edilmesi gerekir. Post-hipnotik telkinle, bizim kendisine verdiğimiz anahtar işareti alan danışan, ağrısız ve korkusuz hale gelir. Artık güçlüdür, kuvvetlidir, inançlıdır, huzur içindedir ve mutludur, bilinçlidir ve terapiye hazırdır.

Oto hipnoz konusunda yapılan araştırmalara göre;  diş çekimi tedavilerinde, peptik ülserde, ağrılı sendromlarda, migrende, hıçkırık, uyku bozukluğu, anksiyete, kekemelik, enürezis, tırnak yeme, tikler ve davranış bozuklukları  geri kazanımlarında, psikopatolojide, eğitim ve öğretim güçlüklerinde etkin olarak kullanılabileceğini göstemektedir.

oto hipnozu başarmak için kullanılan daha az yaygın yollar veya metodlar vardır. Bunlar, kasetçalar danışanı hipnotize ederek, olumlu yönde telkinler ve ‘’ kendi istediğiniz zaman hipnozdan çıkabilirsiniz ‘’ gibi yöntemler kullanılabilmektedir. Hipnoz sonrasında danışan kaset çalacak ve daha sonraki hayali durumlarda hasta kendi kendine hipnotik duruma girebilecektir. Yazılı telkinlerle ve aynı yolun uygulanmasıyla bu başarılabilmiştir.Doğumda Oto-Hipnoz
     
İlk ağrıları duyan hamile, doğum yapacağı kliniğe gelir. Doğumu yaptıracak hekim tarafından muayene edilir. Doğumun başladığı kendisine bildirildiğinde, post hipnotik telkinle almış olduğu, yukarıda açıklanan anahtar işareti alır. Birkaç saniye içinde korkusuz ve ağrısız hale gelir. Tamamıyla bilinçlidir. Doğum ekibi ile, gerekli kooperasyonu kurar. Kendinden istenilenleri yerine getirir. Rahat ve huzur içindedir. Sıkılmaz. Gerektiğinde, rahim kasılmalarını hızlandıracak, şiddetlendirecek, doğum kanallarını rölaşe ederek doğumu çabuklaştıracak kanamayı durduracak ve plesentanın kolayca gelmesini temin edecek güce ve imkana sahiptir. korkmaz bu sebeple de sakin, rahat ve uyumludur. Sükuneti, hekimin rahat çalışmasınıve başarılı şekilde onarım yapması sağlar. Doğumun bittiği kendisine haber verildiğinde, oto-hipnozdan çıkar. Ağrı duymama hali, hastaneden çıkıncaya kadar devam eder. Bu sebeple loğusa, doğum sonrası bakımlarında, pansumanlarda ve tuvalet uygulamalarında rahattır. Gerek doğum öncesi, gerekse doğum sonrası döneminde herhangi bir ilaç kullanılmadığı için, ilaca bağlı, anneyi ve çocuğu ilgilendirecek bir takım zorluklar da ortaya çıkmaz.

Diş Çekimi Ve Tedavisinde
     
Post-hipnotik telkinlerle hazırlanmış olan hasta, sakin, rahat ve heyecansız bir şekilde okulda koltuğa oturur. Hekimin isteği üzerine, anahtar işareti yaparak kendisini ağrısız ve korkusuz hale getirir. Gözlerini kapamasına gerek yoktur. Bilinçlidir. Kooperabldır. Uyumludur. Hekim tarafından verilecek emirlere uyar tükrük salgılamasını en aza indirir. Gerekli ağız açıklığını ve pozisyonunu, gerekli süre boyunca, yorulmadan muhafaza etme gücüne sahiptir. Kanamayı kontrol edebilme imkanına ulaşmıştır. Yüz ifadesi sakin, rahat ve huzurludur. Çene kasları rölaşedir. Sükuneti ve rahat hali ile hekime en iyi biçimde çalışma imkanı sağlar. Hekim, çalışma süresini, dilediği gibi ayarlayabilir. Çalışmasını, belirli bir zaman limiti içine sığdırma gereği duymaz. Çekim ya da tedaviyi bitirdiğini hastaya bildirdiğinde, hasta oto-hipnozdan çıkar. Çekim veya tedavi yerinde, iyileşme  oluncaya kadar ağrı duymaz. Kanama çok az ya da hiç olmaz. Geç kanamalar oluşmaz. Klasik anestezi kullanılmadığı için, anesteziye bağlı hiçbir komplikasyon, çekim sonrası, ortaya çıkmaz. İyileşme süresi süresi kısalır.

Obezite de Oto hipnozun kullanımı
     
sorunlar içinde geri kazanımı en zor olan ve çoğunlukla, başarısızlıkla sonuçlanan birkaç rahatsızlıktan biri de şişmanlıktır. Yememeye çalıştıkça daha çok yer. İştahını, iradesi ile frenlemeye gayret ettikçe, daha iştahlı olur. Kendine yenildikçe, huzursuzluğu artar, nedamet ve suçluluk duyguları onu daha çok yemeye iter. danışan bir kaos içinde bocalar durur. Veya bir umursamazlık içinde rahat bir görünüme bürünerek şişmanlamaya devam eder. Zayıflamayı amaç edinmiş bir danışan hipnoz ile bunu başaracağına samimiyetle inanmış ve kendinde uygulamasını istemiş birçok kilolu insan, iştahın azalacağı, şişmanlatıcı yiyecekler (adları belirtilerek) yiyemeyeceği, uyması gerekli rejime rahatlıkla uyacak, istek, ihtiyaç ve açlık duymayacak güç ve imkana sahip olacağı şeklinde post-hipnotik telkinler verilir. Susuzluk hissi, hareketsizlik hissi, aşırı uyumaya yatkınlık, miksiyon ve defekasyon düzensizliği, güvensizlik duygusu konularında gerekli düzenlemeler yapılır. Ve oto-hipnoz öğretilir. Danışan, planlamaya uygun aralıklarla ve sürelerle, anahtar işareti alarak oto-hipnozu, posthipnotik telkinler doğrultusunda gerçekleştirir.

Baş ağrısında;
     
Ağrı krizinin geleceğini haber veren, sinyal belirtileri algılayan kişi, aynı teknikle kazandırılmış oto-hipnozu, almış olduğu, post hipnotik spesifik telkinler istikametinde, gerçekleştirilir. Migren krizini önler. Oto-hipnozla başarı ile kullanılabilir diğer endikasyon alanlarından örnekler vererek, örnekleri çoğaltmak mümkündür.              


Linkback: http://www.kisiselgelisimveolumlamalar.com/hipnoz/oto-hipnoz-t4002.0.html
Türkiye nin en büyük Kişisel Gelişim sayfası için tıkla

You are not allowed to view links. Register or Login


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

thumbup
Oto Hipnoz (Kendi Kendine Hipnoz) Nedir ve nasıl yapılır

Başlatan Zirveyolu

1 Yanıt
3207 Gösterim
Son İleti 08 Mart 2013, 12:36:19
Gönderen: Oznur Cam
xx
Hipnoz ve Hipnoz Yöntemleri

Başlatan Anıl

0 Yanıt
968 Gösterim
Son İleti 08 Ocak 2012, 17:25:36
Gönderen: Anıl
xx
Hipnoz

Başlatan maviş sevinç

0 Yanıt
692 Gösterim
Son İleti 27 Mayıs 2012, 23:19:20
Gönderen: maviş sevinç
xx
Hipnoz Ne Değildir?

Başlatan maviş sevinç

0 Yanıt
527 Gösterim
Son İleti 27 Mayıs 2012, 23:15:28
Gönderen: maviş sevinç
xx
Hipnoz Ve Zayıflama

Başlatan Anıl

0 Yanıt
898 Gösterim
Son İleti 10 Ocak 2012, 00:46:14
Gönderen: Anıl
 


Kullanıcıların aradığı sayfalar: